| ROLETY RZYMSKIE

 

 

Rolety rzymskie są rodzajem dekoracyjnych zasłon podnoszonych dzięki systemowi specjalnych linek, w efekcie tkanina przy podnoszeniu zasłony układa się w poziome, równoległe fałdy.
Rolety rzymskie to niezwykle efektowne dekoracje okien, które nadają się przede wszystkim do wnętrz nowoczesnych, nie zmienia to jednak faktu, że we wnętrzach klasycznych rolety rzymskie również świetnie się prezentują.


Mogą funkcjonować jako zasłony lub firanki, gdyż można je wykonać z różnego typu tkanin. W pokojach, w których jest wiele okien, ciekawe efekty daje kombinacja rolet i zasłon, zapobiegając wrażeniu monotonii. Rolety rzymskie opuszczone stanowią prosto rozpostarty materiał, po podniesieniu układają się miękko w fałdy poziome. Ładnie się prezentują wykonane z lekkiej, półprzejrzystej tkaniny zastępując tradycyjną firankę.
Uszyte z tkaniny zasłonowej skutecznie osłaniają okna, a podniesione stanowią dekoracyjny ułożony w fałdy lambrekin.

 

Pomiar rolety rzymskiej :

 

Istnieją dwa sposoby pobierania wymiarów przyszłej rolety rzymskiej wynikające z wyboru czy roleta będzie montowana nad oknem (ściana lub sufit) czy zamocowana na skrzydle okiennym (dodatkowe uchwyty):


1. Jeśli roleta rzymska będzie montowana do ściany należy wymierzyć wnękę okienną. Do wymiaru szerokości wnęki dodać po kilka centymetrów na każdą ze stron (przeważnie od 3 cm do 5 cm). Do wymiaru wysokości dodać około 25 cm by roleta miała miejsce nad oknem po jej całkowitym złożeniu. W przypadku montowania do sufitu, należy zmierzyć odległość od parapetu pod oknem – do sufitu, a przy oknach tzw. balkonowych – od sufitu do podłogi (minus kilka centymetrów – tak żeby przyszła roleta nie opierała się o podłogę).


2. Jeśli roleta rzymska ma być – za pomocą dodatkowych uchwytów – zamocowana na skrzydle okiennym – otwieranym, należy wymierzyć szerokość szyby i dodać po około 1 cm na każdą stronę (w zależności od położenia klamki). Wysokością jest odległość od góry skrzydła okiennego do końca szyby lub cała wysokość danego skrzydła – decyzja Klienta.